Ana SayfaAylık Bültenler2013 Aralık Ayı BülteniBugün:  
2013 Aralık Ayı Bülteni
01 Nisan 2014

Bursa Skal Kulübü Aralık ayı toplantısı üyemiz Sayın Ahmet YAŞAR 'ın ev sahipliğinde

Almira Hotel'de yapıldı.

Aralık ayı toplantımıza Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanımız Sn. İlhan PARSEKER konuk konuşmacı , Hilton Bursa Hotel Genel Müdürü Sn. Alp ATİLLA ve Holıday Inn Otel Sahibi Sn. Sedat ÇAĞLAR misafirimiz olarak katıldı.

Kulübümüz üyesi Sn. Mustafa KIRCI, RUMELİSİAD ' ın Olağan Genel Kurul toplantısı sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiştir.

Üyemizi ve Yönetim Kurulu çalışma arkadaşlarını kutluyoruz.

Bursa Skal Kulübü Başkanı Sn. Hasan EKER konuşmasında;

Bursa Skal Kulübünün yaptığı Turizm Zirvesinin amacına ulaştığını , Turizm zirvesinin başarısından dolayı Valimizin Kulübümüze Takdir Beratı verdiğini , Büyükşehir Belediye Başkanının belediye tarafından yapılması gereken konuları takip ettiğini söylediğini ifade etti.

Uluslar arası Skal Toplantısı Gaziantep Skal Kulübü ev sahipliğinde yapıldı. Bu toplantıya katılan Hasan EKER toplantı notlarını üyelerimizle paylaştı.

BURSA TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS BAŞKANI İLHAN PARSEKER KONUŞMASI

Konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan İlhan PARSEKER :

Ülkemizde son yıllarda yükselen bir ivme yakalanmıştır. Bugünden sonra geleceğimiz nokta , bugünden daha önemlidir. Türkiye 'de GSMH 10.000 $ 'dır. 2013 hedefimiz kendi insanımızı zenginleştirmek ve pastayı büyütmektir. GSMH 'da 25.000-$' a ulaştığımız zaman ferahlarız.

25 bin dolara; Amerika 44 yılda , Almanya ve Belçika 31 senede , Tayvan 18 yılda,Kore 19 yılda ulaşmıştır. Bizim hedefimiz 11 yıl. Doğru adımlar atarsak başarırız.

Bu güne kadar sanayide iyi noktaya geldik. Ancak şimdi yeni kaldıraçlara ihtiyaç var.

Bu da Turizm. Turizm sektörü Türkiye ve Bursa için çok önemli. Bursa Skal Kulübünün gerçekleştirmiş olduğu Bursa Turizm Zirvesinden dolayı emeği geçen herkesi kutluyorum. Rumelisiad'ın yaptığı Ekonomi Zirvesi de çok güzeldi. Kendilerini kutluyorum.

1930'lu yıllarda Bursa Sağlık kentiydi. 1960'lı yıllardan sonra sanayii kenti oldu. Turizmi unuttuk.

2008 krizi bizlere turizmin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Sağlık Turizminin önemini artık görüyoruz. Türkiye'de sağlık turizmi gelirinin 2020 yılında 500 milyar dolar'a ulaşacağı tesbit ediliyor. Sağlık turizmi konusunda Bursa aktif bir kent. Bu pastadan pay almalıyız.

Sağlık Turizmi için gelen bir turist 8000-$ harcama yapıyor.

Sağlık Turizminin yanı sıra , Kayak merkezimiz Uludağ var. Uludağ yıllardır bir gelişme gösterememiştir. Kayseri'de yapılan yatırımlar çok güzel. Uludağ'a hep beraber sahip çıkmalıyız.

Bursa sanayide yeni bir üretim desenine geçmek zorunda. Firmalarımızın hepsi ARGE çalışmalarını tamamlayıp yeni teknolojik ürünlere geçmesi gerekir.

Turizmiyle , sanayisiyle , ticaretiyle çok gelişmiş bir Bursa istiyoruz.

Birliktelikten Rahmet , ayrılıkta Azamet vardır. “ diyerek konuşmasını sonlandıran PARSEKER daha sonra üyelerimizin sorularını yanıtladı.

SN. İLHAN PARSEKER TOPLANTIDA SORULAN SORULARA YANIT VERDİ.

Üyemiz Sn. Vatan ERCAN “ Turizm Sektörünün 2 önemli ayağı var. Biri Konaklama Sektörü diğeri Seyahat Acentacılığı. Seyahat Acentalarının 1618 sayılı kanunları var .

Otelcilerin çok istemesine rağmen Konaklama sektörünün bir yasası yok. TOBB buna karşı çıkıyor deniliyor. Bu konu ile ilgili görüşlerinizi alabilirmiyiz.” dedi.

Sn. PARSEKER “ Almanya'nın 1,5 milyar dolar ihracatı 86 meslek odası var. Bizim ise 365 tane meslek odamız var. Turizm sektörüne özerk bir yapı öneriyoruz. TOBB'un gücünü kullanarak bu sektör kararlarını alabilecek” diyerek yanıt verdi.

Üyemiz Sn. Mehmet Haluk BECEREN “ Kayseri örneğinde olduğu gibi Uludağ'ı devletten satın alın. Bunu yapabilirseniz Uludağ'a çağ atlatırsınız. “ dedi.

Sn. PARSEKER “ Uludağ Kayseriden farklı bir yapıya sahip . Milli park vasfından böyle Bir şey yapılması mümkün olmayabilir.” dedi.

Bursa Skal Kulübü Başkanımız Sn. Hasan EKER'de Sn. Parseker'e bir soru sordu.

EKER, “ Bursa Sanayi Kenti mi , Turizm Kenti mi ya da ikisi de mi “ dedi.

Sn. PARSEKER “ Bursa'da Sağlık , Termal , Kış , Tarih, Kültür-Turizm ve Sanayi mevcut.” diyerek cevapladı.

Hasan Eker konuşmasının sonunda , Bursa Turizm Zirvesinde destek olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan PARSEKER' e teşekkür belgesi ve Zirve Albümünü vererek teşekkür etti.

Toplantı Bursa Hilton Otel Genel Müdürü Alp ATİLLA nın sektöre kendini tanıtmasıyla devam etti.

 ARALIK AYI DOĞUM GÜNLERİMİZ :

            Halil GÜLEÇ                         15 ARALIK

            Gülçin TOKATLI                  31 ARALIK

İlginizi Çekebilir
Bursa Skal Kulübü Şubat ayı Toplantısı , üyemiz Sayın Gülçin GÜLEÇ TOKATLI 'nın ev sahipliğinde Almira Hotel'de yapıldı. Üyelerin ilgi gösterdiği şubat ayı toplantısı güzel bir sohbet ortamında gerçekleşti.
Bursa Skal Kulümü Ekim ayı toplantısı üyemiz Sayın Ercüment ULUÇER'in ev sahipliğinde Bursa Divan Hotel'de yapıldı. Ekim ayı toplantımızda Büyükşehir Belediye Başkanı Sn Recep ALTEPE , Bursa Sağlık Turizm
Bursa Skal Kulübü Mayıs ayı toplantısı üyemiz Sn. Burcu BECEREN ev   sahipliğinde Beceren Restaurant'ta yapıldı. Gerçekleştirilen toplantıda konuşma yaptı. Hasan EKER konuşmasında ; “ Bursa'nın 15 Mart
Tüm Hakları Bursa Skal Derneği'ne aittir © 2013 -2024 Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa
Design and Code by Plazatur
Bizi Takip Edin: