Ana SayfaHaberlerTek Kent İki Dünya MirasıBugün:  
Tek Kent İki Dünya Mirası
11 Aralık 2014

Bursa SKAL Kulübü’nün Aralık ayı olağan toplantısı Almira Hotel’de gerçekleştirildi. Turizmin farklı alanlarında öne çıkmaya hazırlanan Bursa’nın termal turizmde bir adım önde olduğunu söyleyen Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Bursa’nın, 8 ülkeden 26 termal kenti barındıran Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliğine (EHTTA) Türkiye’den üye olan ilk şehir olduğu belirtti.

Bursa SKAL Kulübü’nün aylık olağan toplantısı Serdal Can’ın ev sahipliğinde Almira Hotel’de gerçekleştirildi.  Kültür ve turizm işlerinden sorumlu olan Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta’nın konuk olduğu Aralık ayı toplantısının açılışında konuşan Bursa SKAL Kulübü Başkanı Vehbi Varlık, Turizm sektörünün hem ülke hem de kent olarak hareketlendiğini dile getirdi.  Kent olarak turizm sektöründe birçok argümana sahip olunduğunu hatırlatan Varlık, “Bir yanda UNESCO Dünya Mirası listesi, bir yanda EHYYA Üyeliği, diğer yanda deniz, dağ. Böylesi argümanları elinde bulunduran bir kent olarak, büyüyen turizm pastasından hak ettiğimiz payı almak istiyoruz” dedi.

Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ise Bursa’nın turizm alanındaki çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Bursa’daki turizm potansiyelinin her geçen gün arttığına dikkati çeken Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olmasının Bursa için büyük bir avantaj olduğunu ve bu durumun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. UNESCO’nun kendine özel bir turist kitlesi olduğunun altını çizen Usta, “Sayıları çok olmamakla birlikte bu kesim, UNESCO listesini önüne alıp nereleri görelim diye karar veriyor. Ziyaret ettiklerinde de buralara birer haftalarını ayırıyor. Biz Hacivat ve Karagöz ile de UNESCO somut olmayan kültür mirası listesindeyiz. Amacımız uzun süre konaklayan turistleri çekmekse tanıtımı hep beraber çok iyi yapmalıyız. Burada tek kent iki dünya mirası sloganını kullanabiliriz” dedi.

Sisli Havalarda Kaybolmalara Önlem Alınıyor

Bursa Skal Kulübü Üyesi Haluk Beceren, Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden birisi olan Uludağ’da yeni sezon öncesi alınan güvenlik önlemlerinden bahsetti. Sisli havalarda yaşanacak kaybolmalara ilişkin yeni bir güvenlik önlemini devreye alacaklarını belirten Beceren,  “Uludağ’da kışın sisli havalarda kayakçıların kaybolması söz konusu oluyordu. Bunu engellemek için bizim güney bölgemize Kuşaklıkaya’dan Uludağ’daki TRT’nin televizyon kulesinin olduğu alana kadarki bölgenin tümünü 4 metre aralıklarla ağaçlandırarak ve aralarına ağlarla kapatarak acemilerin, Uludağ’ı bilmeyenlerin, sisli havalarda güney bölgelerine kaçmalarını önleyici bir tedbir aldık. Şuanda da son rötuşları yapılıyor, reflektörler konuyor” dedi.

Toplantıda Havaalanı ve Merinos Atatürk Kongre ve Kültür merkezinin kongre turizmine ne kadar katkı sağladığı ile ilgili konular masaya yatırıldı. Toplantının sonunda Bursa SKAL Kulübü Başkanı Vehbi Varlık ve Serdal Can, Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta’ya teşekkür plaketi takdim etti.

İlginizi Çekebilir
Turizm Profesyonelleri Derneği  Bursa Skal Kulüp , 30. yaşını kutladı. Bursa’daki turizm profesyonellerinin üye olduğu Bursa Skal Kulübü Derneği Halil Güleç ev sahipliğinde gerçekleşen Mart ayı olağan
ULUSLARARASI SKAL DERNEKLERİ FEDERASYONU FETHİYE’DE BİRARAYA GELDİ…   Uluslararası Skal Dernekleri Federasyonu’nun (USDF) Nisan ayı toplantısı Fethiye Ölüdeniz Belcekız Beach Hotel’de gerçekleştirildi.
Bu yıl 38’ncisi kutlanan “Turizm Haftası, gerçekleştirilen kapanış kokteyli ile sona erdi. Turizm Haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde turizm sektörünün dünü, bugünü ve yarını ele alındı.
Tüm Hakları Bursa Skal Derneği'ne aittir © 2013 -2020 Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa
Design and Code by Plazatur
Bizi Takip Edin: