Ana SayfaHaberlerBu Artışları Kalıcı Hale GetirmeliyizBugün:  
Bu Artışları Kalıcı Hale Getirmeliyiz
22 Kasım 2014

Bursa Skal Kulübü Başkanı Varlık, İkinci Çeyrekteki Turizm Gelirinde Yaşanan Artışı Değerlendirdi

Bursa Skal Kulübü Başkanı Varlık: Bu Artışları Kalıcı Hale Getirmeliyiz

Bursa SKAL Kulübü Başkanı Vehbi Varlık, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın ikinci çeyreğine ilişkin açıklanan turizm istatistiklerini değerlendirdi.

Turizm profesyonellerinin üyesi olduğu Bursa SKAL Kulübü Başkanı Vehbi Varlık, TÜİK tarafından yılın ikinci çeyreğine ilişkin açıklanan turizm istatistiklerini değerlendirdi.

Turizm gelirlerinde bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 7,9’luk artışın önemli olduğunu söyleyen Vehbi Varlık, “Yaz aylarında yaşanan olağan bir durum olmasına karşın, turizm gelirlerindeki yüzde 7,9’luk artış ile ulaştığımız 8 milyar 975 milyon dolarlık rakam, biz turizmciler açısından olumlu ve önemli bir gelişme. Özellikle de turizm gelirimizdeki asıl pay sahiplerinin yüzde 84,5’lik oranla yabancı ziyaretçi olduğunu düşünürsek bu olağan durum, bizim için ayrı bir önem arz ediyor” dedi.

Bu rakamları arttırmalıyız

Söz konusu dönemde Türkiye’yi tercih eden yabancı turistlerin kişibaşı 759 dolarlık harcama yaptığına dikkati çeken Varlık, “Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan ikinci çeyrekteki kişibaşı ortalama 818 dolarlık harcama yapılırken, bu rakam yabancılarda ortalama 759 dolar olarak görülüyor. Bu rakamların arttırılması adına biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Sektörümüzün, 2023 hedeflerine ulaşmada kilit rol oynayacak sektörlerden birisi olduğunu biliyoruz ve bu bilinçle hareket ediyoruz” diye konuştu.

Turizm sektörünün doğası gereği verilerdeki artış ve azalışların değişkenlik gösterdiğini hatırlatan Varlık, “Bizler biliyoruz ki bu artışları ancak sabit kılabilirsek hedeflere ulaşabiliriz. Bu doğrultuda da ülkelerin siyasi ve ekonomik politikaları oldukça önem arz eder haldedir. Siyasi istikrar ile sağlanacak olan ekonomik istikrarın, daha kalıcı gelişmelere kapı aralayacak olması aşikâr bir durum. Bizler de bu artışların kalıcı olması adına ekonomik ve siyasi istikrardan yanayız” ifadelerini kullandı.

Mevcut potansiyelimizi kullanmalıyız

Bursa SKAL Kulübü Başkanı Vehbi Varlık sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye genelinden Bursa özeline geldiğimizde ise şehrimizde bu günlerde bir canlılık söz konusu ama biz bu hareketliliği tüm yıla yaymalıyız. Bunu sağlayabilmek için de turizmdeki mevcut potansiyelimizi tam anlamıyla kullanmamız lazım. Bu yönde çalışmaların olduğunu biliyoruz. Biz Bursa’daki turizm profesyonelleri olarak, Bursa’mızın bu potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi adına üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

İlginizi Çekebilir
Turizm sektörünün pamuk ipliğine bağlı olduğunu ifade eden Bursa Skal Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, terörden en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini, Türkiye’ye yönelik turların
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Hedefimiz, turizme dair her türlü rengi bünyesinde bulunduran Bursa’yı, 12 ay turizmin göz bebeği haline getirmek.  Bursa’nın hak ettiği turizm enerjisini el birliği ile açığa
USDF Adana Toplantısı 20 Ocak 2018 tarihinde Adana Seyhan Otel’de yapıldı. USDF Başkanı, 5 USDF YK üyesi, 6 Külüp başkanı ve USDF’ye bağlı kulüplerden diğer statüdeki katılımcılarla birlikte hazirun toplamı 25
Tüm Hakları Bursa Skal Derneği'ne aittir © 2013 -2019 Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa
Design and Code by Plazatur
Bizi Takip Edin: