Ana SayfaHaberlerSKAL Turizm Arenası 2012'de Türkiye Turizminin Geleceği TartışıldıBugün:  
SKAL Turizm Arenası 2012'de Türkiye Turizminin Geleceği Tartışıldı
03 Nisan 2014

SKAL Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği SKAL Turizm Arenası 2012’de Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen turizm profesyonelleri ve sektör temsilcileri ile “Geleceğin Turizmi/ Turizmin Geleceği” konuşuldu.

Türkiye SKAL Dernekleri Federasyonu Başkanı Deniz Anapa’nın açılış konuşmasını yaptığı toplantının moderatörleri eski Turizm Bakanı ve Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) Başkanı Bahattin Yücel  ile 2009 SKAL Dünya Başkanı Hülya Aslantaş olurken; Ahmet Misbah Demircan, Armin Zerunyan, Balçiçek İlter, Bedri Baykam, Can Ataklı, Fatoş Karahasan, Levent Kömür ve Saffet Emre Tonguç toplantıda konuk konuşmacı olarak yer aldı.

Toplantıya katılanların görüşlerinin de alındığı Arena’da ortak görüş, Türk turizminin geleceğinin yerelleşme ve teknolojide olduğu yönünde.  


“Kentler markalaştıkça turizm büyüyecek”


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan konuşmasında “Turizm gözüyle yerel yönetim nasıl birleşti, birleşecek onu ifade etmek istiyorum. Globalleşen dünyada bilişim çağı sınırları ortadan kaldırdı. Ancak bu global dünyada, bu büyük kazanda kepçe olmak zor; orada tutunmak ayrı bir marifet istiyor. Bu global dünyada yerelleşme önemli, şehirler yarışıyor. Ancak şehirler ürettikleriyle, yerel değerleriyle yarışıyor.” dedi.


Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Fatoş Karahasan konuşmasında turizm internetin etkisine değindi ve “İnternet her şeyi allak bullak etti.” dedi. “Türkiye, her segmenti memnun etmek zorunda. 100 $ harcayanı da 50.000 $ harcayanı da aynı şekilde memnun etmek zorundayız.” diyen Karahasan, önemli olanın Türkiye hakkında akıllarda kalan düşünceler olduğunu belirtti. Karahasan UNWTO’nun tahminlerine göre 2020’de 1 milyar 600 milyon kişinin seyahat edeceğini desöyledi.


Hilton Worldwide Üst Sınıf Otellerden Sorumlu Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan; Türkiye’de dünyanın 1. en büyük istihdam yaratan sektör olan turizmin bilincinde olunmadığını dile getirdi. Zerunyan, “Dünyadaki eşitsizliği ortadan kaldırılabilecek sektör olan turizmin son yıllarda tüketici sayısı iki katına çıktı. Sektör olarak Uzak Doğu seyahat etmeye başladığında neler yapmamız gerektiğini düşünmemiz gerek.”  dedi.


Arena’da söz alan Gazeteci Balçiçek İlter ise, “Ben İstanbul’a aşığım. Şehirlerin bir hikayesi olması lazım.” diyerek, yerel değerlerin öne çıkarılmasının önemli olduğuna inandığını söyledi ve “ İstanbul'da gezecek, görecek çok yer var, fakat bunları yeterince iyi anlatamıyoruz. ‘Turizm’ eşittir ‘marka değerini artırmak’ diye düşünüyorum.” dedi. 

“Özgürlüklerin ve huzurun yok olduğu bir ülkede turizm de yok olur.” diyen Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı, Dünya ve Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi, ressam ve yazar Bedri Baykam, Türkiye’nin sanat merkezleriyle, kültürel değerleriyle öne çıkarılması gerektiğini dile getirdi. 

Vatan Gazetesi Köşe Yazarı Can ATAKLI da Türkiye turizmi açısından işlerin kötü gitmediğini düşündüğünü belirterek iç ve dış turizm arasındaki farkları anlattı, Türkiye’nin iç turizm potansiyeli hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İlginizi Çekebilir
EMITT 2013 FUARI EMITT’2013-Doğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarı  24-27 Ocak  tarihleri arasında Tüyap’da yapıldı. Bu yıl 17. Düzenlenen fuarda, 12 salon, 65.000 m2 alan , 70 ülke ve 4.500
SKAL Kulüp tarafından organize edilen ve Gölyazı Meydanı’nda yapılan toplantıya Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, SKAL Kulüp
USDF Bursa Toplantısı 11-13 Ocak 2019 tarihinde Bursa Almira Otel’de yapıldı. USDF Başkanı, 5 USDF YK üyesi ve USDF’ye bağlı kulüplerden diğer statüdeki katılımcılarla birlikte verimli bir toplantı
Tüm Hakları Bursa Skal Derneği'ne aittir © 2013 -2019 Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa
Design and Code by Plazatur
Bizi Takip Edin: