Okuma yazma bilmeden yaşamı sürdürmenin zor olduğunu hatırlatan Bursa Skal Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, finansal okuryazarlığı bilmeyen işadamlarının da işletmelerini ayakta tutmakta zorlanacağını söyledi.
Ana SayfaHaberlerFinansal Okuryazarlık İşadamları İçin ŞartBugün:  
Finansal Okuryazarlık İşadamları İçin Şart
09 Aralık 2015

Okuma yazma bilmeden yaşamı sürdürmenin zor olduğunu hatırlatan Bursa Skal Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, finansal okuryazarlığı bilmeyen işadamlarının da işletmelerini ayakta tutmakta zorlanacağını söyledi.

Bursa Skal Kulüp Ekim ayı toplantısı Gülçin Güleç ev sahipliğinde Almira Otel’de gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Eski Milletvekili Sena Kaleli, Bilim Müşavirlik Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Çapraz’ın katıldığı toplantıda, kent ve ülke turizminin yanı sıra, finansal okuryazarlık konusu ele alındı.  Finansı her kişinin bilmesi gerektiğinin altını çizen Bursa Skal Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, ev hanımlarından gençlere, iş yeri sahiplerine kadar herkesin finansı öğrenmesi  gerektiğini kaydetti. Okuma yazma bilmeden yaşamı sürdürmenin zor olduğunu hatırlatan Varlık, finansal okuryazarlık ile bağlantı kurarak, finansal okuryazarlığı bilmeyen işadamlarının da işletmelerini ayakta tutmakta zorlanacağını söyledi. Varlık, finansal okuryazarlığın ekonomik faaliyetleri etkileyeceğini de ifade etti.

Ekonomi turizm ile ilgili bilgilere de değinen Bursa Skal Kulübü Başkanı Varlık, ülkede yaşanan terör olaylarının, seçim sürecinin ekonomiyi etkilediğini hatırlatırken, “Yılın ilk 8 ayında karşılıksız çeklerin oranı yüzde 21 artış gösterdi. Tüketici güven endeksi son 6,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu nedenle de çok sayıda şirket acil eylem planlarını devreye soktu. Sekiz önemli eylem planı maliyetler düşürülüyor, vadeler uzuyor, borçlanmaya bakış değişti, peşin alıma geçildi, kanal çeşitlemesine gidiliyor, ihracat ağırlık kazandı, yatırımlar askıya alındı, işe alımlar durduruldu. Seçimlerle birlikte yılın ekonomik açıdan nasıl kapanacağını göreceğiz” dedi.

BİLANÇO OKURYAZARLIĞI İLK ADIM

Finansal Okuryazarlık ile ilgili bilgi veren Bilim Müşavirlik Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Çapraz,  finansal okuryazarlığın bireylerin gelirlerini, birikim ve yatırımlarını akıllıca değerlendirip, bütçelerini doğru yönetebilme yetkinliğine sahip olabilme durumu olduğunu anlattı. Finansal okuryazarlık endeksinin Türkiye geneli için 59.8 olarak hesaplandığına değinen Çapraz, OECD çalışmasındaki diğer ülkelerin ortalama puanının ise 62.3 olduğunun altını çizdi. İş adamları için finansal okuryazarlığın “Bilanço Okuryazarlığı” ile başladığını, para,sermaye ve türev piyasalarını öğrenmek ve doğru yatırım kararları almakla devam ettiğini ifade eden Kasım Çapraz, “İşletmesinin bilanço ve gelir tablosunu okuyamayan bir işadamının başarılı olma şansı çok azdır” diye konuştu. Yeni TTK ile şirket Yönetim Kurulu ve müdürlerine devredilemez yetki ve sorumluluklar geldiğini hatırlatan Çapraz, bunun yapısal dönüşüm ve performans yönetimi konusunda önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR BİRLİKTE HAREKET ETMELİ

Bursa’nın özellikle turizm sektöründe hak ettiği yeri alamamış olduğunu söyleyerek cümlelerine başlayan Vali Yardımcısı Ergun Güngör, özellikle Uludağ’ın önümüzdeki yıllarda daha çok hak ettiği yere geleceğini ifade etti. Bursa’nın girişimcisinin yoğun olduğunu kaydeden Güngör, kamu ve özel sektör girişimcisi ile kentin özelliklerini öne çıkartarak hak ettiği yere gelmesi için çalışılması gerektiğini dile getirdi.

Bursa’nın yılardır birçok sektör için transit bir merkez olduğunu anlatan Eski Milletvekili Sena Kaleli de kentte bulunan özellikle turizmcilerin çok cesur olduğunu savundu. Turizmcilerin çok ciddi bir iş yaptığını söyleyen Kaleli, kentte hizmet veren turizmcileri kıtladığını belirtti.

İlginizi Çekebilir
Bursa SKAL Kulübü’nün Şubat ayı aylık olağan toplantısı Kırcı Hotel’de Mustafa Kırcı’nın ev sahipliğinde yapıldı. Sektöre dair değerlendirmelerin yapıldığı toplantı, Mustafa Kırcı’nın başarı öyküsü ile devam
Bursa SKAL Kulübü’nün Aralık ayı olağan toplantısı Almira Hotel’de gerçekleştirildi. Turizmin farklı alanlarında öne çıkmaya hazırlanan Bursa’nın termal turizmde bir adım önde olduğunu söyleyen Vali Yardımcısı
Skal Bursa Kulübü Mart ayı yemekli toplantısı Hasan EKER ev sahipliğinde Montania Otel’de yapıldı. Yemek öncesinde yapılan kokteylde bir araya gelen üyeler, sektör adına yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş
Tüm Hakları Bursa Skal Derneği'ne aittir © 2013 -2019 Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa
Design and Code by Plazatur
Bizi Takip Edin: