Ana SayfaHaberlerTerör Turizmi VurduBugün:  
Terör Turizmi Vurdu
09 Aralık 2015

Turizm sektörünün pamuk ipliğine bağlı olduğunu ifade eden Bursa Skal Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, terörden en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini, Türkiye’ye yönelik turların iptal edilmeye başladığını vurguladı.

Bursa Skal Kulüp Eylül ayı toplantısı önceki gün Ahmet Yaşar ev sahipliğinde Altınceylan’da gerçekleştirildi. Toplantıya terör olaylarının turizme olumsuz etkileri damgasını vurdu. Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Abdullah Damar’ın şeref misafiri olduğu toplantıya, Türk Golf Milli Takımı Antrenörü Gencer Özcan, Uluslararası Golf Operatörleri Birliği Türkiye Temsilcisi Kurtuluş Gülşen, Ankara Skal Kulüp Saymanı Hasan Bozkurt katıldı.  Konuşmasına Bursa ile ilgili bilgiler ile başlayan Bursa Skal Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, Güney Marmara illerinin yerli yatırımcılar kadar yabancı yatırımcıların da ilgisini çektiğini kaydetti. Yeni yatırımlar ile Güney Marmara’da 9 bine yakın yatağın devreye girmesinin beklendiğini dile getiren Varlık,  “Bursa’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Turizm İşletme Belgeli toplam 38 otelde 3 bin 73 oda ve 6 bin 208 yatak yer alıyor. Yatırımcıların ve uluslararası zincirlerin dikkatini çeken Bursa’da yeni otel yatırımları da devam ediyor. Bakanlıktan yatırım belgesi alan toplam 29 otelin devreye girmesiyle 3 bin 400’ün üzerinde oda ve 7 binin üzerinde yatak ilave olacak” dedi. Yatırımların artmasından çok, yatırımların belirli altyapı üzerine inşa edilmesinin önemine değinen Vehbi Varlık, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesindeki Turizm Konseyi’nin Bursa için turizm master planı çalışmalarına başlamış olmasının altyapı sorununu çözeceğini belirtti.

TURİZM TERÖRDEN ETKİLENDİ

Türkiye’de uzun yıllar sonra yeniden artan terör olaylarından ve şehitlerden dolayı Türk milleti olarak derin üzüntü yaşandığını hatırlatan Başkan Varlık, turizm sektörünün pamuk ipliğine bağlı olduğunu hatırlatırken,  terörden etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini söyledi.  Tur operatörlerinin ve kruvaziyer firmalarının Türkiye’ye yönelik iptallerini sürdürdüğünü dile getiren Varlık,  “Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği'nin (AKTOB) araştırmasına göre, Almanya'dan Türkiye'ye yeni rezervasyon gelmiyor, olanlar da iptal ediliyor. Turizm devlerinden TUI'nin ücretsiz rezervasyon iptali yaptığı açıklandı. Kültür turları yapan Studiosus ve Gebeco'nun, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu kapsayan turlarını, ayrıca Öger Tours'un da terör tehlikesi nedeniyle Van, Mardin, Diyarbakır gibi kentleri de içine alan bu bölgelere yönelik turları iptal ettiği belirtildi” diye konuştu. Varlık, Bursa’da da turizm sektörünün bu olumsuz ortamdan etkilendiğini söyledi.

Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Abdullah Damar’ın konuşmasının ardından,  2. Bursa Turizm Zirvesi Koordinatörü Hasan Eker, 2. Bursa Turizm Zirvesi ile ilgili üyelere bilgi verdi.

İlginizi Çekebilir
Bursa SKAL Kulübü Derneği’nin Mayıs ayı olağan toplantısı Bursa SKAL Kulübü üyesi Meltem Mısırlıoğlu’nun ev sahipliğinde Central Hotel’de, Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun’un da katılımıyla yapıldı.
Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinde Alan Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Neslihan Türkün Dostoğlu, Skalite “Turizm’de Katkı” ödüller, kapsamında Bursa’dan “Bölge Ödülleri Kategorisi”nde
Skal Bursa Turizm Profesyonelleri Derneği ev sahipliğinde,  Bursa'da 12 ay turizm temasıyla düzenlenecek olan 2. Bursa Turizm Zirvesi ve 4. Bursa Turizm Sempozyumu’nda 30 farklı oturumda alanında uzman 120 isim,
Tüm Hakları Bursa Skal Derneği'ne aittir © 2013 -2020 Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa
Design and Code by Plazatur
Bizi Takip Edin: