Ana SayfaHaberlerBursa Skal Kulübü'nün 2015 Ocak Ayı Toplantısı Yapıldı...Bugün:  
Bursa Skal Kulübü'nün 2015 Ocak Ayı Toplantısı Yapıldı...
27 Ocak 2015

BURSA SKAL KULÜBÜ BAŞKANI VEHBİ VARLIK: 2014 YILINDA TÜRKİYE’YE GELEN TURİST SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ SÖZ KONUSU

BURSA, İRANLI TURİST ARTIŞINDAN PAY ALAMADI

 


BURSA – Bursa SKAL Kulübü yılın ilk toplantısını Bursa’nın en yeni turizm yatırımlarından Selahattin Arda’nın sahibi olduğu Adranos Hotel’de, Cengiz Tokatlı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Otellerin doluluk oranları ve bunun kazanca dönüşü ile ilgili görüşlerin de paylaşıldığı toplantıda, büyük otellerin fiyat konusunda yaptığı indirimlerin, daha küçük olan otellerin doluluğu yakalamasına rağmen kazanç sağlamasını engellediği konusunda ortak noktaya varıldı. Acente tarafından yapılan eğerlendirmelerde de özellikle Uludağ’ın kar oranına göre fiyat ve doluluk oranlarının değişiklik gösterdiği, bu yıl özellikle kar kalınlığının fazla olmasından dolayı Uludağ’da yarı yıl tatilinde otellerin dolu olduğu ve fiyatların geçtiğimiz yıl aynı döneme göre daha yüksek olduğu konuşuldu.

2014 yılına ilişkin turizm verilerini değerlendiren Bursa SKAL Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, 2014 yılında Türkiye’ye 39 milyon turistin geldiği ve 2015 yılı turist hedefinin de 45 milyon olduğunu hatırlattı.

Vehbi Varlık, Türkiye’ye turist gönderen ülkelerde yaşanan artışta 2014 yılına ülke bazında bakıldığında, yüzde 33,8’lik bir artışla İran’ın başı çektiğini kaydederken, bu artıştan Bursa’nın pay alamadığı konusuna değinildi. Arapların aranılan şehirlerinin başında Bursa gelirken, İranlı turistlerdeki artıştan yararlanamamasının konuşulduğu Ocak ayı toplantısında, daha modern ve eğlence hayatını daha fazla seven İranlı turistlerin İstanbul, Bodrum, Antalya gibi illeri tercih ettiği, Bursa’yı daha çok doğa ve tarih seven Arap turistlerin tercih ettiği ifade edildi.

Varlık, “İran’dan ülkemize gelen turist sayısında yaşanan ciddi artışa karşın, Ukrayna’dan gelen turist sayısında da ciddi bir azalış söz konusu. 2014 yılında Ukrayna’dan gelen turist sayısında, bir önceki yıla göre yüzde 13,6’lık bir gerileme yaşandı” diye konuştu. Varlık, kongre ve fuarların turizme katkı sağladığına değindi.

Arda:  Ticari çizgimizin dışına çıkmayacağız

Gecenin ev sahibi olan Adranos Hotel’in sahibi Selahattin Arda ise yaptığı konuşmada, “Yıllardır Çınar Ticaret olarak verdikleri kaliteli hizmeti, turizm sektöründe de vereceklerini kaydetti. Bugüne kadar ticaret hayatlarındaki çizgilerinin, duruşlarının dışına çıkmayacaklarını söyleyen Arda, turizmcilerin buluştuğu bir toplantının, turizm sektörüne yeni adım attıkları bir dönemde önemli kazançlar sağladığını ifade etti."

 
İlginizi Çekebilir
USDF Mali Genel Kurulu 17 Skal Derneği’nin başkanları ve temsilcilerinin katılımıyla Çanakkale Kolin Otel’de yapıldı. Toplantıda tüzükte gerekli görülen bazı değişiklikler oy birliği ile kabul edildi. Ayrıca
Bursa Skal Kulübü Başkanı Vehbi Varlık: Her Turist Başımızın Tacıdır Turizm Hedeflerini Tutturabilmek İçin, Üst Gelir Gurubundaki Turistleri de Getirebilmeliyiz Bursa SKAL Kulübü Başkanı Vehbi Varlık,
Bursalı turizm profesyonellerinin üyesi olduğu Bursa SKAL Kulübü Derneği’nin Mayıs ayı olağan toplantısı Central Hotel’de, Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun’un katılımı ile gerçekleştirildi. Bursa SKAL
Tüm Hakları Bursa Skal Derneği'ne aittir © 2013 -2020 Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa
Design and Code by Plazatur
Bizi Takip Edin: